خانه‌ی پوشالی…

«خانه‌ی پوشالی» (با عنوان اصلی «House of Cards») داستان خودخواهی یه سیاست‌مدار به اسم فرانک (یا فرانسیس) آندرووده، کسی که حاضره هر کاری بکنه تا به قدرتمندترین تبدیل بشه، حاضره به همه دروغ بگه، حاضره تمام اطرافیانش، حتی زنش و نزدیک‌ترین و وفادارترین پیش‌کارش، رو فدا کنه، و حتی حاضره مثل آب خوردن آدم بکشه. یه اصل هست که می‌گه اگه به اعماق تاریکی زل بزنی، تاریکی هم به اعماق وجود تو زل می‌زنه، و اگه مواظب نباشی، کم‌کم تمام وجودت رو تسخیر می‌کنه و تبدیلت می‌کنه به عمیق‌ترینِ تاریکی‌ها. این همون اتفاقیه که آروم و آروم برای فرانک می‌افته، و سریال در پنج فصل این فرآیند رو به تصویر می‌کشه.
شاید از قبل مطلع بودید، شاید هم بعد از خوندن پاراگراف بالا و جستجوی اطلاعات سریال متوجه شدید که سریال شش فصل داره و من فقط به پنج فصل اون اشاره کردم. بله. در اصل بله. اما برای من فصل ششمی وجود نداره. چرا؟ چون دقیقاً بعد از اتمام فصل ۵ بود که یه از خدا بی‌خبری ادعا کرد کوین اسپیسی (بازیگر نقش فرانک) در کودکی بهش تعرض کرده، و نتفلیکس هم نه گذاشت و نه ورداشت و حتی قبل از این که این اتهام بررسی بشه (نمی‌گم اثبات که آخرش هم اثبات نشد و اسپیسی تبرعه شد)، اعلام کرد اسپیسی از سریال کنار گذاشته شده و در نهایتِ حماقت شروع کرد به شنا در جهت جریان آب. بعدش هم به سرعت یه فصل کوتاه (همون فصل ۶) منتشر شد که با مرگ فرانک شروع می‌شد و تنها هدفش بستن داستان سریال بود که خب، حتی در رسیدن به این هدف هم گند زد.
خانه‌ی پوشالی ارزش تماشا داره. توصیه می‌کنم تماشاش کنید. البته فقط پنج فصل اول رو و سعی کنید به خودتون بقبولونید که این سریال بعد از همین پنج فصل کنسل شده و انشالله یه روز ادامش ساخته خواهد شد، که البته خیلی دور از ذهن هم نیست. مخصوصاً بعد از ویدیویی که آقا اسپیسی در نقش فرانک از خودش منتشر کرد (بخشیش رو این‌جا می‌بینید) و گفت که مگه شما مردن منو دیدید؟ شما فقط شنیدید من مردم و کدوم عاقلیه که شنیده‌ها رو باور کنه؟